Wybór między kontem oszczędnościowym, a lokatą

investmentUtarło się przekonanie, że jeśli posiadamy wolną gotówkę i chcemy ją zainwestować to jedną z najpopularniejszych propozycji są lokaty, na których umieszczamy nasze pieniądze.

Jeśli jednak rozsądnie wybierzemy konto oszczędnościowe, również możemy zarobić na nim pewną kwotę pieniędzy.
Lokata jest oczywistym produktem zorientowanym na oszczędzanie pieniędzy, ale jeśli spojrzymy na nią krytycznie łatwo dostrzeżemy również minusy. Jest to bowiem propozycja, która zakłada, że pieniędzy nie możemy wypłacić wcześniej, niż umowa związana z lokatą zakłada. Jeśli jednak je wybierzemy, stracimy odsetki.

Warto zatem poszukać dobrego konta oszczędnościowego, z którego pieniądze możemy wypłacić w każdym momencie, bez utraty odsetek i najczęściej bez żadnych dodatkowych kosztów.

Zakładając konto oszczędnościowe, najczęściej musimy również założyć konto osobiste, które koniecznie musi być bezpłatne, przeciwnie oszczędzone pieniądze idą na prowadzenie konta. Równie istotne jest sprawdzenie faktycznego oprocentowania kredytu, a nie tylko tego, który dany bank reklamuje.

Głównym kryterium wyboru rodzaju konta oszczędnościowego powinien być fakt dziennych, a nie miesięcznych kapitalizacji odsetek. Zyski dzienne będą na tyle małe, że unikniemy podatku.

Stąd jeśli wolimy mieć stały dostęp do gotówki, lepszym wyborem są rachunki oszczędnościowe. Należy jedynie dokładnie sprawdzić wszelkie opłaty, realne oprocentowanie.