Rozważania przed wyborem beczki na wino

Podczas produkcji wina należy podjąć wiele decyzji, od których zależy jakość wytworzonego trunku. Zanim zainwestujemy w drogie beczki do przechowywania wina, zastanówmy się nad kilkoma podstawowymi kwestiami. Wiele osób kojarzy wino z wysokiej jakości trunkiem, który dojrzewa w dębowej beczce. Jest to prawdą w wielu przypadkach, ale czasami słabszym winom przechowywanie w beczkach może zaszkodzić. W przeciwieństwie do niego wino z naprawdę dojrzałych winogron, mocne wino, które jest już dobre i ma potencjał, zyskuje starzejąc się w beczkach.

Co robi beczka dębowa z winem?
W trakcie przechowywania w dębowej beczce wino w wyniku kontaktu z dębowym drewnem przechodzi przez wiele procesów chemicznych. Rezultatem jest bardziej trwałe i stabilne wino o bardziej pełnym, złożonym i skoncentrowanym smaku. Jego kolor pogłębia się. Trunek staje się bogatszy o różne substancje i chemikalia. Do najważniejszych należą aromaty taniny, cukru i wanilii.
Beczka daje również inny, bardziej pośredni efekt. Pozwala na powolne i kontrolowane dotlenienie wina, co pomaga uzyskać okrągłe i dojrzałe wino. Natlenienie zachodzi zarówno przez powierzchnię drewna, jak i przez specjalne otwory spustowe w beczce. Gdy wino dojrzewa w beczce, następuje ciągłe, stopniowe parowanie, a jednocześnie drewno wchłania wino. Dlatego beczka musi być regularnie uzupełniana tym samym winem. Proces ten zwiększa jeszcze bardziej natlenienie wina. Dzięki odparowaniu wody i alkoholu wino jest bardziej zagęszczane, a świeży i surowy smak owoców staje się bardziej miękki.

Beczki dębowe można stosować zarówno do białych, jak i czerwonych win
Jednak niektóre rodzaje białych winogron nie nadają się do starzenia w beczkach. Najważniejsze w winogronach jest to, że bogactwo owocowego smaku nie jest przytłoczone przez dębowość beczki. Dlatego właśnie do dojrzewania w dębowych beczkach należy używać wyłącznie owocowych i intensywnych win. Każdy winiarz powinien zaopatrzyć się w dobrej jakości beczki dębowe np. na stronie https://alembik.eu/213-beczki-debowe-na-wino. Dzięki temu poprawi smak i aromat wytwarzanych trunków.

Źródło: https://alembik.eu/213-beczki-debowe-na-wino