Próchnica zębów- bez leczenia się nie obejdzie

Każdy z nas marzy o pięknych zdrowych zębach, niestety wielu z nas nie lubi wizyty u stomatologa. Jednak jeśli chcemy mieć piękne zdrowe zęby to powinniśmy systematycznie odwiedzać dentystę i dbać o zęby- tylko wtedy możemy uniknąć różnych chorób związanych z uzębieniem. Próchnica zębów jest dużym problemem na całym świecie. Nieleczona próchnica może spowodować infekcje zębów a to z kolei może prowadzić do utraty zębów. To najbardziej rozpowszechniona choroba zębów na całym świecie, dlatego też nie obejdzie się bez wizyty u stomatologa. Próchnicę zębów wywołują czynniki zewnątrzustrojowe. Polega ona na odwapnieniu i rozpadzie tkanek twardych zęba. Badania dowodzą, że największą aktywność próchnicotwórczą posiadają kwasotwórcze paciorkowce Streptococcus mutans- potrafią one rozkładać węglowodany i w następstwie tego wytwarzać kwasy.

Ważna jest profilaktyka

Zdrowa dieta, czyszczenie zębów z płytki nazębnej, stosowanie preparatów fluoru- to wszystko wpisuje się w profilaktykę próchnicy. Czasami jednak to nie wystarcza i niezbędne jest połączenie powyższych metod wraz z tzw. zachowawczymi, które obejmują oczyszczenie zęba z próchnicy i wypełnienie ubytku zęba. Najskuteczniejszym sposobem na leczenie próchnicy zęba jest oczyszczenie zęba z próchnicy turbiną lub laserem i założeniem wypełniania, czyli plomby. Problem pojawia się, gdy próchnica dotrze aż do „nerwu zęba” lub przejdzie przez szkliwo głębiej i dotrze do zębiny- wówczas wskazane jest przeprowadzenie leczenia kanałowego zęba. Są różne rodzaje próchnicy, m.in.: przewlekła, kwitnąca, okrężna, wtórna, pierwotna, nietypowa, cementu, prosta. Warto zatem odwiedzać stomatologa regularnie.

Stomatolog Kraków- http://www.dentysta-zakopianka.pl

Próchnicę możemy wyleczyć tylko korzystając ze świadczeń stomatologa. Na pewno im dłużej odkładamy leczenie stomatologiczne tym większe potem poniesiemy koszty.