Ostrożnie z różnymi produktami finansowymi

business-257872_640Jest wiele osób, które starają się pomnażać swoje oszczędności za pomocą różnych produktów finansowych: lokat, kredytów, rachunków oszczędnościowych itp. Banki posiadają na tyle różnorodną ofertę, że niemalże każdy może w nich znaleźć coś co mu będzie odpowiadało. Warto zaglądać do rankingów lokat, kredytów, rachunków, ale warto podchodzić do nich z dystansem. Nigdy nie możemy być całkowicie pewni, że dane badania nie został zrobione na zamówienie konkretnego banku ani być pewnym, że podane dane były prawdziwe.

Wciąż najwięcej osób decyduje się na zainwestowanie swoich pieniędzy w lokaty. Jest to spowodowane tym, że liczą na pewną kwotę odsetek. Jednak decydując się na lokatę, musimy pamiętać, że krótkoterminowe rzadko kiedy są naprawdę opłacalne. Na ogół więcej zysków przynoszą długoterminowe lokaty. Wysokie oprocentowanie nie zawsze ma szansę przynieść wielki zysk. Inwestując pewną kwotę pieniędzy na dwa lata, należy pamiętać, że przez ten czas na pewno będzie się zmieniała inflacja. Poniesiemy także koszty podatku od zysków kapitałowych. Jeśli zlikwidujemy lokatę przed czasem, to wtedy stracimy odsetki.

Podobnie sprawa wygląda z kredytami. Możemy zaciągnąć pożyczkę na zakup domu, samochodu, na inwestycje, rozkręcenie firmy. Od zdolności kredytowej ważniejsza jest historia kredytowa. Osoby, które miały problem ze spłaceniem poprzednich rat kredytu, muszą liczyć się z tym, że teraz dostaną wyższe oprocentowanie. Wybierając kredyt należy też zwrócić uwagę na prowizję banku. Nieco inaczej wygląda sprawa z ubezpieczaniem OC. Jest to polisa, którą muszą posiadać wszyscy właściciele pojazdów, dlatego też można kupić po prostu najtańsza wersję. Na koniec warto sobie zapamiętać: reklamy nie przedstawiają całej prawdy. Dlatego trzeba być ostrożnym.