Kiedy opłaca się zakładać lokaty długoterminowe?

money-bag-400301_640Jeśli posiadamy wolne pieniądze i jesteśmy pewni, że nie będziemy ich potrzebować w przeciągu więcej niż roku warto zastanowić się nad inwestycją w lokatę długoterminową. Za inwestycje długoterminowe uznajemy takie, które trwają więcej niż 12 miesięcy. Szczególnie popularne są lokaty na 24 lub 36 miesięcy – decyduje się na nie najwięcej osób.

Zarówno długo i krótkoterminowe mają swoje wady i zalety. Nigdy nie wiadomo, czy w przypadku opłat długoterminowych, inflacja nie zmieni się na tyle, że inwestujący nie zyska zbyt wiele. Czasami trudno określić, kiedy zyska się bardziej: w przypadku krótszych czy dłuższych inwestycji. Zawsze mamy do czynienia z wolnym rynkiem i nie da się przewidzieć w jaki sposób będzie się on zmieniał. Jednak decydując się na długoterminowe lokaty, możemy być pewni, że zyskujemy stałe oprocentowanie w trakcie kilkunastu miesięcy. Jeśli np. w tym czasie spadną stopy oprocentowania, nie będzie to znaczyło nic dla naszej inwestycji – podpisujemy w końcu umowę na cały okres trwania umowy. Oczywiście możemy mieć poczucie straty, jeśli w tym samym czasie wzrosną stopy procentowe. Pewnego rodzaju rozwiązaniem takiej sytuacji może być odnawialna lokata: czyli podpisujemy umowę np. na rok, a po minięciu tego czasu odnawiamy ją na starych warunkach.

Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni w jaki sposób inwestować, najlepiej jest obserwować w jaki sposób postępuje Rada Polityki Pieniężnej. Jeśli przewidujemy, że w najbliższym czasie dojdzie do obniżenia sto procentowych lepsza jest lokata długoterminowa. Warto także uważnie obserwować w jaki sposób kształtuje się poziom inflacji.