Jakie są objawy ostrzegawcze picia alkoholu?

Między piciem nałogowym a towarzyskim jest bardzo cienka granica, którą łatwo przekroczyć. Ludzie różnie reagują na alkohol. Niektórych alkohol niszczy szybciej a innych wolniej. Kiedy powinniśmy zwrócić uwagę na nasze picie? Kiedy picie alkoholu może spowodować, że wpadniemy w ciąg alkoholowy?

Lista objaw ostrzegawczych- poznaj je i zobacz czy wydają Ci się znajome

Kiedy pijemy alkohol powinniśmy zwrócić uwagę na to jak na nas działa alkohol. Co czujemy wypijając każdy następny kieliszek alkoholu? Jeśli działa to na nas odprężająco, przynosi ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ośmiela, ułatwia zaśnięcie- to powinniśmy uznać to za pierwszy krok w stronę uzależnienia. Osoba która jest zagrożona uzależnieniem sama wyszukuje i inicjuje okazje do wypicia. Pije z chciwością, wyprzedza kolejki i za nic ma zalecenia lekarskie, które sugerują powstrzymanie się od picia. „Mocna głowa” to kolejny objaw osoby zagrożonej uzależnieniem. Pojawiają się „urwane filmy” czy tzw. „przerwy w życiorysie”. Trudno jest odtworzyć wydarzenia, które miały miejsce podczas picia. Osoby, które piły wyłącznie w sytuacjach towarzyskich zaczynają pić samotnie i w ukryciu. Mamy do czynienia z przypadkami prowadzenia samochodu po alkoholu. Potem wydarzenia nabierają tempa. Osoba wchodząca w uzależnienie unika rozmów na temat swojego picia, reaguje gniewem na sygnały dochodzące od otoczenia, sygnalizujące to, że być może pojawił się problem związany z nadużyciem alkoholu. Następnie kiedy osoba zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jej picie różni się od picia innych osób, podejmuje ciche próby ograniczenia spożywania alkoholu tylko po to, by udowodnić sobie i innym, że jeszcze mamy kontrolę nad piciem.

Co robić, gdy pojawiają się znaki ostrzegawcze?

Jeśli zauważyliśmy u siebie którykolwiek znak ostrzegawczy warto zacząć działać. Sami nie wygramy z problemem picia alkoholu. Jest wiele ośrodków leczenia uzależnień od alkoholu. Takie miejsca znajdziemy w każdym większym mieście w Polsce. W Krakowie np. znajduje się mctu.pl, w którym znajdą pomoc osoby już uzależnione od alkoholu lub te, które zmierzają w kierunku uzależnienia.