GPW – giełda papierów wartościowych w praktyce

Oszczędzanie to w dzisiejszych trudnych ekonomicznie czasach jednocześnie sztuka i nauka. Najpopularniejszym, ale i często bezmyślnym wyborem jest odkładanie pieniędzy na lokacie. Poważniejsze sposoby budzą często lęk przed stratą potencjalnych inwestorów. Niepotrzebnie.

Poznaj inne praktyczniejsze sposoby oszczędzania i już nigdy nie martw się o swoje pieniądze.

Giełda i inwestowanie nie są jednak złem wcielonym, ale podstawowymi instytucjami prężnie działającego w Polsce rynku kapitałowego. Inwestycja w akcje w długim terminie przynosi znacznie większe stopy zwrotu niż pieniądze leżące na lokacie. Trudno jednak wielu ludziom pogodzić się ze zjawiskiem ryzyka występującego na rynkach.
Często jest to bariera nie do przekroczenia i przed podjęciem inwestowania warto określić czy jesteś w stanie przyjąć na siebie ryzyko i jak duże ono będzie.
Możesz wybrać bezpieczniejszy instrument niż akcje a mianowicie obligacje. Czym się różnią? Akcje są w skrócie mówiąc papierami udziałowymi a obligacje papierami dłużnymi. W wypadku tych pierwszych akcjonariusz ma prawo między innymi do udziale w zyskach spółki. Obligacje natomiast dają ich posiadaczowi możliwość czerpania zysku z odsetek.

Nie musisz koniecznie sam podejmować decyzji inwestycyjnych. Z pomocą przychodzą fundusze inwestycyjne, których celem jest skupianie kapitału wielu inwestorów i inwestowanie go na najefektywniejszych rynkach.

Możesz zastanowić się także nad innymi sposobami pomnażania kapitału takimi jak nieruchomości, dzieła sztuki czy Forex (giełda walutowa). Pamiętaj, że lokata to nie jedyny wybór a z inwestowania możesz zrobić sposób na życie a Twoje pieniądze zamiast leżeć bezproduktywnie mogą faktycznie zacząć zarabiać i przynieść ci zysk o jakim zawsze marzyłeś.

Polecamy: zoofast.it