Firmy marnują papier za 200 mln zł rocznie

1024px-Stack_of_Copy_PaperDrukarek używa każda firma i jest to obecnie rzeczą absolutnie normalną. Czy jednak każda wydrukowana kopia naprawdę jest potrzebna? Otóż z przeprowadzonych przez firmę doradczą KPMG ankiet wśród wybranych przedsiębiorców wyłoniły się naprawdę bardzo zaskakujące wyniki. Okazało się bowiem, że aż co ósma drukowana strona tak naprawdę jest marnowana. Przedsiębiorstwa rocznie drukują około 68 miliardów kartek. Najwięcej wydruków robią korporacje, które zatrudniają ponad 250 pracowników. Wyliczono, że każdy pracownik w przeciągu miesiąca robi około dwustu kartek wydruków.

Co ważne niemal połowa ankietowanych przyznała, że wiele spośród tych wydruków tak naprawdę jest zupełnie zbędnych. Co ważne w polskich firmach silnie zakorzeniona jest także tradycja wykonywania wydruków jednostronnych. Około 50% respondentów przyznało także, że ich firmy w ogóle nie monitorują kosztów papieru, co jest dużym błędem. Wyliczono, że w skali roku polskie firmy tracą na niepotrzebny papier około dwustu milionów złotych. Straty te są więc niewyobrażalne. Szczególnie w sytuacji spowolnienia gospodarczego, kiedy to większość przedsiębiorstw deklaruje konieczność wprowadzania oszczędności.

Firma KPMG, która przeprowadziła badanie zaproponowała przedsięwzięcie uświadamiające skalę problemu. Chodzi o akcję „No Printing Day”, czyli Dzień bez Drukarki. Datę akcji obrano na pierwszego października. Ma ona zachęcać do monitorowania firmowych wydruków i racjonalnego zużywania papieru. Z jednej strony wiąże się to bowiem z ogromnymi oszczędnościami dla firmy, z drugiej zaś jest korzystne dla środowiska, o czym także warto pamiętać.